Kategoria: Perkusjonalia


maj 19 2016 Wybór naciągów i strojenie perkusji
Komentarze: 0

perkusja strojenieNie ulega wątpliwości, że strojenie perkusji nie należy do zadań łatwych, szczególnie, gdy bardzo zależy nam, aby dźwięk wydostający się z naszego instrumentu był idealny. Wydawać by się mogło, iż dla amatorskiego perkusisty nie ma większego znaczenie nastrojenie perkusji. Jednakże, muzycy bardzo często są perfekcjonistami, dlatego nawet, gdy grają zupełnie amatorsko, chcą tworzyć idealne dźwięki.

 

Odpowiednie naciągi do bębnów

Jedną z najważniejszych czynności, zanim rozpoczniemy strojenie perkusji, jest wybór naciągów, które najlepiej do nas pasują. Obecnie, gdy technika szybko się rozwija, w każdej dziedzinie życia mamy coraz więcej rzeczy do wyboru. Okazuje się, że nie inaczej jest w muzyce. Istnieje wiele rodzajów naciągów, każdy dostosowany do innej muzyki, do innych tonów, a także, lub być może przede wszystkim, do innej osobowości.

 

Muzyk lubiący ostre dźwięki, który nie żałuje siły uderzając w bębny, powinien zamontować naciągi dwuwarstwowe. Gwarantuje mu to, że nie ulegną one zniszczeniu. Jeśli natomiast muzykowi, który gra dajmy na to muzykę jazzową, bardziej zależy na niskich dźwiękach, powinien wybrać naciągi pojedyncze, ponieważ dają one w tym przypadku o wiele większe możliwości.

maj 13 2016 Podstawowe akcesoria początkującego perkusisty...
Komentarze: 0

metronomPoczątek gry na każdym instrumencie wymaga stosownych przygotowań. W przypadku perkusji - niezbędnych będzie kilka urządzeń i akcesoriów, które sprawią, że pierwsze kroki na bębnach będą sprawiać czystą przyjemność.

 

Stołek

Może wydawać się błahostką, jednak istotnie wpływa na postawę i wygodę podczas gry. Stołek perkusisty powinien mieć regulowaną wysokość, stabilne 3 nóżki, okrągły kształt i niezbyt miękkie, lekko sprężynujące podłoże. Niektóre z nich posiadają również oparcie.

 

Metronom

Strażnik tempa i metrum przyda się przede wszystkim na początku, ale również w nauce zaawansowanych rytmów. Dostępne w sklepach metronomy wyposażone są w ciekawe funkcje, m. in. śledzenia rytmu, wybijania konkretnych wartości nutowych, a także ustawienia tzw. timera, który wyłącza urządzenie po konkretnym czasie.

 

Słuchawki

Gra na perkusji specyficznie odgradza instrumentalistę od reszty zespołu, dlatego niezbędne są słuchawki, umożliwiające słyszenie innych instrumentów, metronomu, podkładu itp. Dobre słuchawki powinny być przede wszystkim wygodne, stabilne i izolujące.

 

Pałki perkusyjne

Pałki to narzędzie, bez którego nie damy rady zagrać ani dźwięku. Przy wyborze kierujemy się przede wszystkim wygodą. W sklepach znajdziemy pałeczki drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych.

maj 11 2016 Nietypowe instrumenty perkusyjne
Komentarze: 0

perkusyjny instrument muzycznyWśród perkusyjnych instrumentów muzycznych najbardziej znanym jest perkusja, bęben oraz różne ich odmiany. Jednak ten typ instrumentów wywodzi się aż z neolitu i w wielu kulturach jest niezastąpionym elementem obrzędów i rytuałów. Szamani indiańscy, syberyjscy i afrykańscy używali bębna jako narzędzia pracy, a jego miarowy dźwięk do dziś niesie ze sobą etniczne skojarzenia. Jakie nieznane instrumenty są używane do dziś w zakątkach świata?

 

Agogo to używany w capoeirze, tradycyjny afrykański perkusyjny instrument muzyczny. Nie posiada membrany, a dźwięk wydobywa się z niego poprzez uderzanie drewnianym kołkiem lub prętem z metalu. Posiada dwa albo trzy dzwonki. Ciekawy instrument o konotacjach afrykańskich to także atabaque, również wykorzystywany w capoeirze do nadawania rytmu tańcowi wojowników. Posiada trzy warianty wielkości i jest obciągnięty membraną.

 

Z kolei zespoły grające muzykę latynoamerykańską często wykorzystują cabasę - częścią tego niezwykłego perkusyjnego instrumentu muzycznego jest tykwa opleciona siatką i wypełniona muszlami lib kamykami, które wydają dźwięk przy potrząsaniu. Co ciekawe, korzenie cabasy również są afrykańskie.

 

Afryka to ojczyzna wielu nietypowych perkusyjnych instrumentów muzycznych - od bębnów aż po atabaque czy cabasę.