Archiwum 11 maja 2016


maj 11 2016 Nietypowe instrumenty perkusyjne
Komentarze: 0

perkusyjny instrument muzycznyWśród perkusyjnych instrumentów muzycznych najbardziej znanym jest perkusja, bęben oraz różne ich odmiany. Jednak ten typ instrumentów wywodzi się aż z neolitu i w wielu kulturach jest niezastąpionym elementem obrzędów i rytuałów. Szamani indiańscy, syberyjscy i afrykańscy używali bębna jako narzędzia pracy, a jego miarowy dźwięk do dziś niesie ze sobą etniczne skojarzenia. Jakie nieznane instrumenty są używane do dziś w zakątkach świata?

 

Agogo to używany w capoeirze, tradycyjny afrykański perkusyjny instrument muzyczny. Nie posiada membrany, a dźwięk wydobywa się z niego poprzez uderzanie drewnianym kołkiem lub prętem z metalu. Posiada dwa albo trzy dzwonki. Ciekawy instrument o konotacjach afrykańskich to także atabaque, również wykorzystywany w capoeirze do nadawania rytmu tańcowi wojowników. Posiada trzy warianty wielkości i jest obciągnięty membraną.

 

Z kolei zespoły grające muzykę latynoamerykańską często wykorzystują cabasę - częścią tego niezwykłego perkusyjnego instrumentu muzycznego jest tykwa opleciona siatką i wypełniona muszlami lib kamykami, które wydają dźwięk przy potrząsaniu. Co ciekawe, korzenie cabasy również są afrykańskie.

 

Afryka to ojczyzna wielu nietypowych perkusyjnych instrumentów muzycznych - od bębnów aż po atabaque czy cabasę.